דבר אחד חשוב כשזה נוגע לפרוייקטים תחת פיתוח ופרוייקטים עתידיים, חשוב מאוד לדעת לנהל אותם. ברוב החברות (לפחות בגדולות יותר) ישנו צוות פיתוח, בראש הצוות עומד מנהל הפרוייקטים שאחראי על ניהולו השותף של הפרוייקט הנוכחי ואולי אף כל הפרוייקטים של אותו צוות. חשוב לזכור שניהול פרוייקט הוא לא דבר פשוט ודורש הרבה עבודה, סבלנות וניסיון קודם בניהול ו/או פיתוח, לא כל אחד יכול לבוא לגשת ולהתחיל לנהל פרוייקט ולנהל בצורה שותפת צוות של כמה אנשים שעוסקים בפיתוח של הפרוייקט. בישביל זה קיים אותו בנאדם שאחראי לכל העסק הזה, ובדרך כלל הוא זה שיגשר בין המנ”כל או סגנו לבין הצוות בדרך ישירה או עקיפה. הוא זה שיחליט לגבי דרכים או פעולות מסויימות שהצוות יהיה צריך לבצע, בסופו של דבר מנהל הפרוייקט לא צריך לדעת רק לנהל ולהיות אחראי הצוות ולהגיד מי עושה מה, אלה לדעת איך בדיוק לפתח את הפרוייקט ככה שלא יקרוס אחרי כמה חודשים בודדים.

חלק חשוב שמנהל הפרוייקט צריך לדעת הוא כמובן לתכנת, הרי מנהל פרוייקט שלא יודע ולא מכיר את השפה מספיק טוב לא ידע מה עדיף ומה פחות לפרוייקט אותו הוא מנהל. חלק נוסף לא פחות חשוב הוא לדעת לתעד את כל מה שנעשה בפרוייקט, לנסות ולפתור את כל מה שאפשר עוד לפני שהפרוייקט יצא לאוויר העולם.

לכן בישביל זה צריך תוכנה/מערכת כלשהי שיהיה ניתן לתעד את כל מה שנעשה בפרוייקט על ידי כל מפתח, אילו דברים נותר לעשות, אילו דברים צריכים לתקן/לשנות, בעיות קיימות שצריכות להפתר וכדומה. מרבית תוכנות הניהול פרוייקטים הללו מכילות לא מעט אפשרויות אשר עוזרות לצוות להיות מסונכרן אחד עם השני, לדעת מה התפקיד של כל אחד ומה עליו לעשות בהמשך.

אני אישית לא מנהל פרוייקטים, אבל אני זה שעובד על שני פרוייקטים לבד לכן אני משמש בתור צוות הפיתוח כולו וגם בתור המנהל של הפרוייקטים הללו, לכן חשוב לי לתעד את כל מה שאני עושה ולהיות מסונכרן עם שאר הצוות שבמידה ומשהו הצטרף לפיתוח של אותו פרוייקט, או לחלופין יחליף אותי בפיתוחו. חשוב שיזה שיכנס אחריך או יכנס לעבוד איתך ידע מה נעשה כבר ומה עוד צריך לעשות, אילו דברים דורשים טיפול, אילו דברים דחופים וכן הלאה.

לשם כך אני משתמש במערכת ניהול פרוייקטים בשם Redmine, היא כתובה ב Ruby On Rails ומכילה עשרות אפשרויות שונות ושימושיות. והכי חשוב היא קוד פתוח לכן תוכלו להשתמש בה בחינם ולערוך אותה בהתאם לצרכים האישיים שלכם. (ישנם מערכות ניהול פרוייקטים בשפות אחרות כמו Bugzilla הכתובה ב Perl ואת Trac הכתובה ב Python ).

לאלו שרוצים מערכת ניהול פרוייקטים ב PHP ישנם כמה כאלה בחינם אך חסר בהם אפשרויות מסויימות הקיימים באלו הרשומים מעלה, חיפוש קצר בגוגל עבור “php project management” יציג כמה וכמה תוצאות שאומנם לא חזקות וטובות כמו אלו למעלה אך גם עושות את העבודה.

דבר נוסף חשוב כשעובדים בצוות של כמה אנשים שעובדים על פרוייקט אחד הוא להסתנכרן עם השינויים שכל אחד מבצע, לשם כך דרושה תוכנה כמו SubVersion אשר משמשת בתור תוכנה לסנכרון קבצים בין כמה מחשבים.

לבסוף ניהול פרוייקטים הוא לא דבר פשוט, הצלחת הפרוייקט טמונה בצוות הפיתוח ובזה שמנהל את אותם פרוייקטים, חלק חשוב לא פחות זה להשתמש בתוכנה מסויימת כדי לתעד את כל מה שנעשה בפרוייקט כדי שלאלו שהצטרפו בהמשך יהיה יותר קל להכנס לקצב.