אני רואה הרבה משתמשים ברשת שפשוט מחפשים אחר מערכות ניהול תוכן. הבעיה היא שהם מחפשים משהו שאף אחד אחר לא משתמש בו עדיין….למה?! אם יש משהו טוב במערכות קוד פתוח הם שהם נבדקו על ידי מאות אלפי משתמשים, אז למה לא להשתמש בהם דווקא? למה לחפש/לשלם למשהו שיעשה את זה במיוחד בישבלכם (אלה אם כן אתם חברה כלשהי שמחפש אחר משהו שלכם שתוכלו למכור או להשכיר אחר כך)? אני רואה הרבה משתמשים (בעיקר משתמשים צעירים מאוד) שמחפשים אחר מערכת ניהול, אבל עוד לא נתקלתי במשתמשים שמנסים ליצור מערכת ניהול תוכן…ללא שום ניסיון בתכנות!

איך דבר כזה יכול בכלל לקרות?! כיום כמעט כל משתמש שראה קצת קוד מנסה איכשהו לשפר את הכתיבה שלו והידע בכך שהוא יכתוב מערכת ניהול תוכן! למה? למה דווקא מערכת ניהול תוכן, למה לא להתחיל עם משהו פשוט יותר, משהו שבעצם תשתמשו בו. הרי ברור שאת המערכת שאותה אתם מנסים ליצור לא ממש תעלה על המערכות הקוד פתוח האחרות הנתנות להורדה ברחבי הרשת, אז למה? למה לבזבז זמן, למה לבזבז כסף ומאמץ אם יש כל כך הרבה דברים כל כך טובים שנבנו למטרה אחת, שיהיה לכם יותר קל לעבוד ולא תצטרכו לחשוב על כתיבת מערכת. אומנם ניסיון בפיתוח וארכיטקטורה יש לי במערכות ניהול תוכן כאלה ואחרות, וגם במערכות אחרות לגמרי (למה לא, נשתחצן קצת אני לא חושב שיש מערכת שאני לא אצליח לבנות אם יש ברשותי את הזמן, הכוח וכמובן את התשלום המתאים). השאלה הנשאלת היא, הסיבה לבניית מערכת חדשה לעומת שימוש במערכת מעולה קוד פתוח שכבר קיימת? כמובן שאם משהו יציע לי סכום נכבד עבור שירות לבניית מערכת אני בהחלט אשקול את האפשרות הזאת אבל דעו לכם שמערכת כזאת לא באה בזול. חוץ מזה שזה יקח לא מעט זמן, ידרוש בדיקות לא מעטות וכמובן ידרוש חברת אבטחה כלשהי שתבדוק את המערכת מא-ת, הרי אף אחד לא רוצה שמשהו יפרוץ למערכת שכתבתם.

למען האמת מערכת ניהול תוכן כבר יש לי, אומנם לא גמורה ומוכנה לשימוש ואפילו לא ממש קרוב אבל בהחלט התחלה טובה יש, ובסיס טוב זה גורם חשוב ומרכזי בעניין. מערכת אשר כתובה ב PHP 5, שימוש ב PDO כדי שיהיה ניתן להוציא את המקסימום מהמערכת, תמיכה בכמה מסדי נתונים, תמיכה בשפות ועיצובים, הגדרות, משתמשים וקבוצות משתמשים, וכלים אשר יעזרו למתכנתים וכמובן למשתמשים להנות מהמערכת. מעבר לזה כמובן לכל מערכת צריך שיהיה לה אפשרויות נקרא להם “Features” שלאחרים אין. אז לשלי החלטתי שהיא תתמוך באינטגרציה למערכות הפורומים הגדולות כיום כגון vbulletin, IP.Board, PhpBB , כמו כן היא תתמוך בהתחברות משירותים כמו OpenID, Facebook ואולי גם שילוב של אפשרות לשימוש בעזרים כמו עדכון Twitter, Gravatar ואחרים. כל זה יגיע בתוך המערכת כברירת מחדל. הרי מערכת שמכילה תמיכה (by default) למערכות פורומים למיניהם עוד לא ראיתי. והפלאגינים המוצעים ברשת לאלו שכן קיימים הם לא הכי בנויים כמו שצריך. לכן זה היה יכול להיות אחלה רעיון. כמובן שאני תומך בקוד פתוח ואם אכן אני אסיים את זה ביום מן הימים היא תוצא בחינם לכולם (אלה אם כן משהו ירכוש אותה 🙂 ).

למען האמת תוכלו לראות את הלוח בקרה (חלק ממנו) בתמונות הבאות, כמובן שזה רק התחלה ועוד אי אפשר לקרוא לזה כל כך מערכת ניהול תוכן אבל זה בהחלט בכיוון.